Zeleni otok nije deponij!

Briga o čistoći grada i gospodarenje otpadom temeljna je djelatnost Komunalca Požega d.o.o.
Od 2014. godine najveće aktivnosti tvrtke su upravo u tom području. Građanima na području grada Požege i naseljima u ostalim jedinicama lokalne samouprave su podijeljene zelene kante za miješani komunalni otpad, plave kante za papir, žute vreće za plastiku i zelene vreće za staklo. Kućanstvima s okućnicama su podijeljeni komposteri, a na području grada Požege u dijelovima s višestambenim zgradama su postavljeni zeleni otoci.

Iako su namijenjeni stanarima višestambenih zgrada, nerijetko su zeleni otoci mjesta gdje nesavjesni građani odbacuju velike količine smeća i korisnog otpada oko kontejnera. Najgore je ponedjeljkom jer se najveće količine dovezu upravo tijekom vikenda. Sve to ostavlja poprilično ružnu sliku, a zeleni otoci sliče divljim deponijima.

Odlukom o sakupljanju, odvozu i postupanju sa sakupljenim komunalnim otpadom je za prekršitelje-fizičke osobe propisana novčana kazna u iznosu od 400 kuna.

Odvoz sa zelenih otoka je utorkom, a broj postavljenih kontejnera dostatan je količinama smeća i korisnog otpada za pojedine gradske kvartove. No, uvjerili smo se da na njima završava smeće i otpad stanara iz potpuno drugih dijelova grada, ali i nekih manjih tvrtki. Zbog takvih smo situacija, na prijedlog građana, u listopadu 2016. godine uklonili zelene otoke u MO Garevica, Orljavska ulica - kod semafora na raskrižju Orljavske i Zrinske ulice i u MO Orljava, Ulica kralja Krešimira - kod vrtića Cvjetna livada.

Apeliramo na građane da ne odvoze smeće i otpad u druge dijelove grada te da ga ne bacaju oko kontejnera, već da ga odlažu u svoje privatne kante i vreće. Samo tako će naš grad biti čist i lijep.

zeleni otok ispravnozeleni otok neispravno