U Osijeku održana radionica o energetskoj obnovi višestambenih zgrada

„Koraci nakon prijave na poziv“ tema je informativne radionice o energetskoj obnovi višestambenih zgrada koju je u Županijskoj komori Osijeka organizirao Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.

Radionici su nazočili upravitelji zgrada, predstavnici suvlasnika te projektanti i građevinari zainteresirani za sudjelovanje u projektima obnove višestambenih zgrada na ovom području.

Do 31. siječnja Fondu je prijavljeno 750 projektnih prijedloga od 50 prijavitelja od čega ih je 616 dobilo Izjave FZOEU o spremnosti projektnih prijedloga. U tijeku je evaluacija te će najkasnije do 31.5. biti izrađena rang lista projekata prema ostvarenom broju bodova. Ministarstvo graditeljstva kao posredničko tijelo razine 1 na temelju evaluacije donosi Odluku o prihvaćenosti projekata nakon čega će u roku od 45 dana biti potpisani ugovori s korisnicima sredstava.

Ondina Pičulin, predstavnica sektora javne nabave u Fondu, pojasnila je postupak javne nabave te ukazala na pojedinosti na koje prijavitelji trebaju obratiti posebnu pozornost pri predaji dokumentacije.

- Javna će se nabava provoditi u skladu s propisima za osobe koje nisu obveznici Zakona o javnoj nabavi pri čemu se treba držati načela  javne nabave – naglasila je ističući da u slučaju nepravilnosti, postoji odgovornost svakog sudionika u projektu.

Mladen Ilijević, voditelj projekta, iskazao je zadovoljstvo velikim brojem pristiglih projektnih prijedloga. Ukazao je na neophodne korake u daljnjoj provedbi projekata, ali i na poteškoće i nepravilnosti u njihovom provođenju.

Podsjetimo, Komunalac Požega d.o.o. za energetsku je obnovu kandidirao 12 zgrada (9 iz Požege, 2 iz Čaglina i 1 iz Kutjeva). Sve su dobile Izjavu FZOEU o spremnosti projektne dokumentacije.