Završena obnova centralnog križa na Groblju sv. Ilije

Na groblju sv. Ilije svečano je obilježen završetak obnove centralnog križa podignutog u spomen hrvatskim braniteljima. Grad Požega križ je izgradio 1995. godine, a zbog oštećenja koja su se pojavila bilo ga je nužno obnoviti te i cijeli kompleks oko njega.

- Križ predstavlja sve one drage ljude koji su svoje živote dali za Domovinu i to je najmanje što možemo učiniti. Oni zaslužuju posebno mjesto u našim srcima, na našim zastavama i grobljima, ali i u centrima gdje se odlučuje što i kako dalje u budućnosti zemlje. Moramo se truditi kako bi oni koji su sudjelovali i dali sebe u obranu domovine znali da Grad Požega misli na njih, da i na ovakav način duboko poštuje njihove žrtve - rekao je tom prigodom gradonačelnik Požege Darko Puljašić.

Vrijednost radova procijenjena je na 200 tisuća kuna (bez PDV-a), a obuhvaćala je sanaciju i zaštitu križa, popravak i uređenje metalnih (brončanih) elemenata, oblaganje kamenom stepeništa, podesta i postamenta križa te ugradnju rasvjetnih tijela. Izrađen je i sustav drenaže oborinskih voda oko križa te zamijenjeni betonski opločnici na platou ispred križa.

- Razmišljali smo nekoliko godina o samom procesu obnove jer riječ je o vrlo složenim radovima restauracije. U dogovoru s gradonačelnikom Darko Puljašićem krenuli smo u potpunu obnovu. Idejno rješenje izradio je požeški arhitekt Zoran Fumić, a osnovna ideja je bila da se u sam središnji križ, koji je podignut još 1995. godine, vrlo malo zadire već da ga se zaštiti od zuba vremena kako bi bio u funkciji još dugi niz godina. Pri tom su se koristili novi materijali, a nova dimenzija je i oblaganje kamenim materijalima pristupnih stepenica te postamenta - naglasio je direktor Anto Bekić.

Kamenarske radove izvela je tvrtka “Kamen Plehan”iz Slavonskog Broda, radove na restauraciji metalne galanterija izveo je Josip Toman iz Požege, a podnu rasvjetu tvrtka “Unius” iz Požege, dok su radove na ceremonijalnom trgu izveli djelatnici Komunalca.