Izgradnja reciklažnog dvorišta: Održane radionice „Vaša kanta, vaše zdravlje“

Razlika između smeća i otpada, odvajanje otpada na kućnom pragu, navike građana u gospodarenju otpadom te problem globalnog zagađenja otpadom neke su od tema o kojima je na radionici „Vaša kanta, vaše zdravlje“, održanoj u Požegi u sklopu projekta „Izgradnja i opremanje reciklažnog dvorišta na području grada Požega, na lokaciji Industrijska ulica“, govorila Sonja Hlebar, voditeljica programa Udruge za održivi razvoj Hrvatske iz Koprivnice.

- Izgradnjom reciklažnog dvorišta Grad Požega omogućit će svojim građanima besplatno odlaganje otpada. Imamo stručne ljude u tvrtki Komunalac koji će znati pravilno iskoristiti sve materijale koji se daju reciklirati te tako zaštititi prirodu, a nadam se ostvariti i dobit za neke druge stvari u našem gradu. Bez edukacije i svjesnosti što sve možemo s otpadom i gdje ga možemo odložiti, ne možemo naprijed. Krenimo od svog kućnog praga kako bismo živjeli zdravije i ljepše – rekao je gradonačelnik Darko Puljašić.

Radionice će biti održane i u Kaptolu - 14. lipnja, Jakšiću - 18. lipnja i Brestovcu - 20. lipnja.

Projekt sufinancira Europska unija iz Kohezijskog fonda, Operativnog programa Konkurentnost i kohezija, 2014.-2020. Ukupna vrijednost projekta je 5.003.569,54 kuna, a EU sufinanciranje iznosi 4.172.815,36 kuna.

Radionica u Kaptolu

U sklopu projekta „Izgradnja i opremanje reciklažnog dvorišta na području Grada Požega, na lokaciji Industrijska ulica“ druga radionica s ciljem informiranja javnosti o odvojenom prikupljanju otpada i važnosti reciklažnog dvorišta u cjelovitom sustavu gospodarenja otpadom održana je u Kaptolu. Slijede radionice u Jakšiću i Brestovcu.

Radionica u Jakšiću

Nakon Požege i Kaptola radionica „Vaša kanta, vaše zdravlje“ održana je i u Jakšiću. Načelnik Općine Jakšić Ivica Kovačević istaknuo je da se problematikom reciklažnih dvorišta u toj općini bave već nekoliko godina te da će Općina Jakšić uskoro morati imati vlastito reciklažno dvorište.

„Europa nas je prisilila da počnemo razmišljati o okolišu, hvala joj na tome“, dodao je Kovačević.

Radionica u Brestovcu

Posljednja u nizu edukativnih radionica „Vaša kanta, vaše zdravlje“ održana je u Brestovcu. Uz Sonju Hlebar, voditeljicu programa Udruge Za Održivi Razvoj Hrvatske iz Koprivnice, autoricu radionice „Vaša kanta Vaše zdravlje“, okupljene su u Općinskoj vijećnici, pozdravili predstavnici EU ureda Grada Požega i načelnik Općine Brestovac, Zdravko Mandić. Prema planu izgradnje i opremanja reciklažno dvorište bi s radom trebalo početi u prosincu ove godine, a edukacijom stanovništva prikupljeni odvojeni otpad povećao bi se za čak 780 tona.