Predstavljen novi sustav evidentiranja odvoza komunalnog otpada:  Korisnici na kućne adrese dobivaju Izjave o korištenju usluge

Predstavljen novi sustav evidentiranja odvoza komunalnog otpada: Korisnici na kućne adrese dobivaju Izjave o korištenju usluge

Komunalac Požega d.o.o. danas je, Sukladno Uredbi o gospodarenju komunalnim otpadom (NN 50/17) i Odlukama o načinu pružanja javne usluge prikupljanja miješanog komunalnog otpada i biorazgradivog komunalnog otpada, započeo s dostavom na kućne adrese korisnika po dva primjerka Izjave o načinu korištenja javne usluge prikupljanja miješanog i biorazgradivog komunalnog otpada. Izjave ujedno vrijede kao Ugovor između Komunalca i pojedinog korisnika usluge.

Prve su izjave podijeljene u MO Orljava u Požegi, a nakon toga slijedi dostava i u ostalim MO na području svih 8 jedinica lokalne samouprave.
U novom sustavu koji će se primjenjivati od 1.11.2018. godine obračun cijene usluge za domaćinstva koja prihvaćaju kućno kompostiranje biorazgradivog otpada sastoji se od :
- CMJU – cijena minimalne javne usluge (fiksni dio cijene) – iznosi 40,68 kn/mjesečno
- Cijena pražnjenja spremnika za miješani komunalni otpad (varijabilni dio) – iznosi 5,42 kn/pražnjenju za posudu 120 l
- Ugovorna kazna – definirana cjenikom za razne prekršaje korisnika.

Za ovakav način obračuna usluga Komunalac ima obvezu označiti sve spremnike odgovarajućom oznakom (bar kod), evidentirati sve korisnike usluga i postaviti opremu za evidentiranje pražnjenja svakog pojedinog spremnika za miješani komunalni otpad na sva vozila za odvoz komunalnog otpada, ugraditi odgovarajuću informatičku opreme itd. kako bi se postigao cilj da svatko plaća onoliko koliko otpada odloži.
Svakom korisniku usluga bit će u interesu odvajati papir, karton, staklenu i plastičnu ambalažu i posebno ih predavati Komunalcu jer će tako:
- smanjiti količinu miješanog komunalnog otpada kojeg odlaže u zelenu posudu za otpad
- smanjiti svoj mjesečni račun za odvoz otpada
- pomoći u postizanju zadanih ciljeva RH – zaštiti okoliša, uštedi prirodnih resursa kroz recikliranje korisnog otpada, smanjenju količina otpada na odlagalištu, smanjenju štetnih plinova i sl.

- Prema primjerima dobre prakse iz drugih gradova smatramo kako su dva pražnjenja mjesečno dovoljna za prosječno domaćinstvo. Građani se stimuliraju na odvajanje otpada jer će svakom korisniku usluga biti u interesu odvajati papir, karton, staklenu i plastičnu ambalažu i posebno ih predavati Komunalcu. Tako će smanjiti količinu miješanog komunalnog otpada koji odlažu u zelenu posudu za otpad, ali i svoj mjesečni račun za odvoz otpada, jer odvoz plavih i žutih spremnika se ne naplaćuje – istaknuo je Anto Bekić, direktor Komunalca Požega d.o.o.

- Građani koji žele odvajati otpad bit će nagrađeni manjim cijenama u odnosu na one koji te ne žele. Do kraja listopada bit će završeno i Reciklažno dvorište, mjesto na kojem će građani svakodnevno u radnom vremenu moći odložiti preko 30 vrsta sekundarnog otpada i otpadnih materijala potpuno besplatno – dodao je gradonačelnik Darko Puljašić.
Raspored odvoza korisnih vrsta otpada dostupan je na mrežnoj stranici www.komunalac-pozega.hr.

S obzirom na to da na našem području ne postoji kompostana kao ni bioplinsko postrojenje, Komunalac preporučuje opciju usluge s kućnim kompostiranjem koja je značajno povoljnija za korisnika u ukupnoj cijeni usluge. Sve JLS planiraju nabavu kompostera i podjelu istih u 2019. godini. Odvoz biootpada putem spremnika bit će omogućen tek po izgradnji kompostane na odlagalištu „Vinogradine“. Upute o kompostiranju mogu se pronaći na mrežnoj stranici Komunalca Požega.
Za pojašnjenje eventualnih nejasnoća vezano za popunjavanje Izjave moguće je nazvati Odjel za komercijalne poslove na tel. 316-880 ili tel. 316-860 (centrala).